Про нас

Історія бібліотеки
 Маловисківська районна бібліотека  -  публічна бібліотека Міністерства культури і туризму України. Є комунальним закладом культури, який заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста що перебувають в управлінні Маловисківської районної ради. Бібліотека підпорядкована, підзвітна та підконтрольна відділу культури та туризму райдержадміністрації.


Бібліотека є юридичною особою. Здійснює свою діяльність на основі та відповідно до Конституції України, Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», інших законодавчих актів України та Статуту  бібліотеки.
          Загальна площа приміщення бібліотеки 1193. 4 кв. м,
3 Коли і ким засновано бібліотеку, за яких обставин (з посиланнями на офіційні документи, рішення).

Перша бібліотека у м.Мала Виска була створена у 1923 році і налічувала 489 екземплярів книжкового фонду. ( «Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область»)

4. Відомості з історії бібліотеки впродовж різних історичних періодів:

У 1941 році книгозбиральні міста – заводів, шкіл, радгоспу мали досить солідні фонди. Все це багатотисячне багатсво було знищене фашистами в роки окупації міста.
Лише у 1949 році було відкрито міську бібліотеку (перша завідуюча Уманська Раїса Леонідівна). Бібліотека була розміщена в окремому приміщенні і мала дві кімнати ( відділ обслуговування та книгосховище). Штат бібліотеки на час створення складався з 2-х працівників: завідуюча та бібліотекар. Кошти на утримання виділяв районний виконавчий комітет. Бібліотека мала книжковий фонд у кількості 11976 екз. За перший рік було обслужено 670 читачів. Займалась бібліотека обслуговуванням читачів, вивченням їх інтересів, запитів. Із масових заходів найпоширенішими були дитячі ранки, літературні вечори, читацькі конференції.
У 1960 році за відмінну роботу бібліотека була занесена на районну Дошку пошани м. Мала Виска, в в 1962 році її завідуючу Уманську Раїсу Леонідівну занесено на обласну Дошку пошани обласного управління культури.
В 1963 році в бібліотеці було відкрито читальний зал.
Завідуючою бібліотекою стала Ковтун Лідія Кирилівна.
У 1965 році  було прийняте рішення виконавчого комітету Маловисківської міської ради депутатів  від 13.05.1965 року за № 55 « Про будівництво нової будівлі для бібліотеки на 25 000 томів». Було виготовлено проект типової  будівлі для бібліотеки-читальні. У 1971 році завершено будівництво нового двоповерхового приміщення і 1972 році відбулося відкриття нової бібліотеки. На першому поверсі була розміщена районна бібліотека для дітей, на другому – районна бібліотека для дорослих.
У 1977 році в районі була проведена централізація бібліотечної системи, яка об”єднала 2 районні бібліотеки: для дорослих та для дітей а також 35 сільських бібліотек-філіалів. Маловисківська бібліотека стала центральною районною. Районна дитяча бібліотека була розміщена в 4-х кімнатах: читальний зал, відділ обслуговування 1-4 класів, відділ обслуговування 5-9 класів, книгосховище. Книжковий фонд нараховує 32934 екземплярів, працювало в бібліотеці 4 працівники. Центральна районна бібліотека для дорослих складається з читального залу, абонементу , відділу единого фонду та МБА, фонду бібліобуса, книгосховища. Також у бібліотеці функціонували відділ комплектування та відділ організаційно- методичної та бібліографічної роботи. Разом з безпосереднім обслуговуванням користувачів , бібліотека надавала методичну та практичну допомогу працівникам сільських бібліотек- філіалів. Велось загальне керівництво системою, за допомогою бібліобуса обслуговувались жителі сіл. Читачі всього району мали змогу отримати книги з різних бібліотек не лише області, але й країни. 1992 році централізовану бібліотечну систему очолила Малашенко Тетяна Василівна.

Під керівництвом  Т.В. Малашенко районна бібліотека  стала центром культури міста.

            У 1993-1994 роках при бібліотеці було  організовано літературний театр, організаторами і учасниками якого стали працівники бібліотеки на чолі з директором.
                    З 1999 року бібліотека стала надавати платні послуги,  кошти від яких йшли на розвиток бібліотеки, на поновлення книжкових фондів. Створено комерційний фонд, почав працювати нічний абонемент. Платними стали запис та перереєстрація читачів.

  У 2001 році  в бібліотеці почав працювати Публічний  центр  регіональної  інформації. Тут збираються документи органів місцевої влади та місцевого самоврядування, які стосуються життя громади. Документи облікуються, ведеться тематична картотека. Всі бажаючі можуть  ознайомитися з цими документами.

В 2002 році   районна бібліотека стала учасником проекту «Мережа громадянської освіти», який підтриманий Обласною інформаційною службою з актуальних питань жіноцтва за сприянням  Національного фонду демократії (США), що надало змогу отримати комп’ютерну техніку для користувачів бібліотеки.    На базі читального залу було створено     Інформаційно – ресурсний  центр, метою якого є безкоштовно    забезпечити  населення  регіону  інформацією  на  різних  носіях. Здійснюється  пріоритетне  інформаційно -  бібліографічне  обслуговування   соціально – незахищених  та  малозабезпечених  верств   населення
 Інформаційно-ресурсний центр  неодноразово був відзначений за хорошу роботу на обласних конкурсах серед ІРЦ області.

У 2005 році проведено децентралізацію бібліотечної системи. Бібліотеки – філії стали підпорядковані сільським радам. Центральна районна бібліотека змінила свій статус та стала міською бібліотекою і була підпорядкована міській раді.
                      Згідно   рішення   14  сесії  Маловисківської  районної ради  п”ятого  скликання  № 163   від  26 грудня 2007 р. ”Про утворення Маловисківської районної бібліотеки” та згідно   рішення   12  сесії  Маловисківської  міської ради  п”ятого  скликання  № 245   від  27 грудня 2007 року “Про передачу міської бібліотеки в спільну власність територіальних громад міста, селища та сіл району “  з 1.01.2008 року міська бібліотека знову отримала статус Маловисківської районної бібліотеки.
           
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року №1271 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності»  у 2012 році був затверджений новий перелік платних послуг та тарифів, згідно якого запис та перереєстрація читачів, а також видача літератури стали безкоштовними.

З 2012 року районна бібліотека почала працювати без вихідних.
У 2012 році при бібліотеці створено Вищу народну школу для людей похилого віку.
 У 2011-2012 роках  За високі досягнення в роботі, вагомий внесок в розвиток району колектив Маловисківської районної бібліотеки нагороджений грамотою РДА та районної ради із занесенням на районну Дошку Пошани.
- За активну участь в різноманітних заходах колектив   неодноразово нагороджувався Грамотами відділу у справах сім’ї, молоді та спорту Маловисківської райдержадміністрації та  районного відділу культури і туризму.
       У травні 2013 року в бібліотеці відбувся запис програми  «Простір ідей» . Це суспільно-культурний проект про розвиток, оновлення та вдосконалення бібліотек, який випустив в ефір «5 канал» українського телебачення.  Журналістам було представлено низку проектів, реалізованих на базі бібліотеки.
У липні 2013 року бібліотека, одна з 6 районів області представляла Кіровоградщину на Міжрегіональному ярмарку «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє» в м. Вінниця. 25 експозиції унікальних бібліотечних проектів були підготовлені бібліотечними працівниками з Вінницької, Київської, Житомирської, Кіровоградської та Черкаської областей. Маловисківська районна бібліотека презентувала проект «Податкова звітність без кордонів», який розпочав діяти в нашому районі з квітня цього року в партнерстві з Об’єднаною державною податковою інспекцією (ОДПІ) в Маловисківському районі
                                 
                                       
30 жовтня 2013 року Маловисківська районна бібліотека ім..Л.Українки брала участь Міжнародній науково-практичній конференція «Трансформація бібліотечного простору – шлях до „Відкритої бібліотеки”»,яка відбулася в м.Кіровограді , де на  Ярмарці бібліотечних інновацій презентувала проект «Пізнаємо Україну через діалог» та інші  нові і цікаві проекти запроваджені в бібліотеці.
У грудні районна бібліотека відзначена Дипломом відділу культури і туризму РДА за найактивнішу участь у районному конкурсі обрядової пісні закладів культури  «Різдвяні дзвіночки», на якому бібліотека представляла виставку декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Від Миколая до Різдва»

У 2014 році  в бібліотеці зустрічали гостей з різних куточків України. На базі районної бібліотеки було проведено виїзна частина "Школи громадської участі-2" в рамках однойменного проекту Інституту соціокультурного менеджменту за підтримки Фонду Ч.С. Мотта. Учасники «Школи громадської участі – 2», а це громадські активісти та працівники соціо – культурних закладів з Луганської, Донецької, Харківської,Сумської, Херсонської, Полтавської та Кіровоградської областей відвідали Маловисківську районну бібліотеку ім. Лесі Українки. У бібліотеці, протягом 4 років реалізується проект по створенню центру місцевої активності громади.   Слухачі «Школи» мали можливість на практиці побачити, якою має бути сучасна бібліотека та яким чином може слугувати розвитку громадської активності.

У грудні 2014 року ІІ місце у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування».тематиці «Влада та громада: інформування, діалог, участь» у номінації «Обласні та районні ради» виборола Маловисківська районна рада з проектом «Створення центрів місцевої активності для розвитку громади на базі будинків культури та бібліотек», який і діє на база бібліотеки.

За вагомий особистий внесок у збереження, розвиток і популяризацію культурно – мистецької спадщини району колектив районної бібліотеки у 2015 році отримав ряд відзнак та нагород:

- За творчі здобутки, вагомий внесок у розвиток духовної культури Кіровоградської області, Маловисківського району  Грамотою  Кіровоградської обласної ради нагороджено директор Маловисківської районної бібліотеки Малашенко Тетяна Василівна,
- Подяку Маловисківської райдержадміністрації отримала завідуюча відділом обслуговування для дорослих Кудря Ольга,
- Грамотами районного відділу культури та туризму відзначені методист районної бібліотеки Івандюк Оксана, бібліотекар дитячого відділу Кравченко Тетяна
- За активну участь колективу бібліотеки в культурно-масових заходах було вручену Подяку від Маловисківської міської ради
- Грамотою сектору молоді та спорту Маловисківської РДА відзначено колектив з нагоди Дня бібліотек та за активну участь в культурно-масових заходах
- Диплом лауреата Регіонального конкурсу на краще методичне та бібліографічне видання публічних бібліотек Півдня України 2014-2015 рр у номінації «Гордість нації» за бібліографічний довідник «Герої не вмирають».

Корисна інформація

Як нас знайти
 Наша адреса:
м.Мала Виска
Кіровоградська область
вул.Жовтнева, 80
26200

електронна адреса:

library.mv@gmail.com

Бібілотека працює щодня, без вихідних з 8.00 до 17.00 (пятниця та неділя з 8.00 до 16.00).

Послуги бібліотеки

Запрошуємо відвідати зали обслуговування бібліотеки:

абонемент; відділ комерційного фонду; читальний зал; дитяче відділення.

До послуг користувачів:

- "віртуальна довідка";
- друковані та електронні документи із фонду бібліотеки,що надаються у тимчасове користування безкоштовно;
- нові книги популярних жанрів, які придбано за позабюджетні кошти ("платний абонемент");
- тематичні перегляди літератури та книжкові виставки;
- літературні зустрічі та презентації книг;
- виконання бібліографічних довідок;
- інформування про нові надходження книг та періодики;
- екскурсії по бібліотеці;
- самостійна робота в мережі Internet;
- вебліографічне обслуговування;
- індивідуальні консультації з питань роботи в Internet;
- комп'ютерний набір та друк;
- ксерокопіювання.
     Книжковий фонд бібліотеки налічує 57720 екземплярів книг та періодичних видань.


Як стати користувачем
Районною бібліотекою мають право користуватися громадяни України, незалежно від статі, національності, освіти, соціального походження, політичних та релігійних переконань, місця проживання, а також підприємства, установи, організації.

Запис у бібліотеку здійснюється у Секторі реєстрації користувачів на підставі паспорта або іншого документа, що посвідчує особу. Читач отримує читацький квиток, який гарантує обслуговування в усіх відділах бібліотеки.


Немає коментарів:

Дописати коментар