неділя, 22 грудня 2013 р.

Новорічна феєрія

Різдвяно-новорічна Виставка декоративно- прикладного мистецтва  почала працювати в бібліотеці і створює хороший настрій для всіх відвідувачів.


На виставці представлені вироби з соломи, лози, глини, піря,  українські вишивки, плетені та вязані вироби, вироби виготовлені в техніці канзаші та орігамі. Навіває спогади про дитинство подорож в історію  ялинкових прикрас та старовиних різдвяних і новорічних листівок.
 

Свято українських вареників


Майже три місяці промайнули непомітно на заняттях Вищої народної школи для дорослих, яка діє на базі районної бібліотеки. Слухачі школи продовжували знайомитися з історією України, нашого краю, з невідомими її сторінками та цікавими фактами, навчаються на курсах комп’ютерної грамотності, поліпшують свої знання  в правових питаннях та покращують вміння в майстерності вишивки.

А на День Святого Миколая слухачі школи зібралися на Свято – Свято українських вареників. Адже в Україні дуже полюбляють вареники. Ця страва з борошна та начинки вважається, нарівні з борщем, найтиповішою в українській національній кухні.



Присутніх привітали незмінні партнери та друзі - заступник голови районної ради Л.Жовтило, голова районної організації ветеранів України О. Красовський, відповідальний секретар Є.Мамедова та директор районної бібліотеки Т. Малашенко.  Всі з цікавістю слухали розповіді працівників бібліотеки про традиції та звичаї українського народу пов’язані з Днем Святого Миколая та з українськими варениками.



Лунали пісні та жартівливі вірші складені українцями про цю смачну страву. І звичайно ж не обійшлося і без самих вареників! Частували дорогих гостей варениками з різними начинками та на різні смаки. У давнину ця страва наділялася певними магічними властивостями. Оскільки вареник за формою нагадує Місяць, йому в народі приписували відповідні функції Місяця – сприяти добробуту і зміцненню здоров’я людини. Мабуть тому і панувала в читальному залі бібліотеки атмосфера добра і хорошого настрою.

понеділок, 9 грудня 2013 р.

Розвиток громади




7-8 грудня на базі районної бібліотеки   Тренінгові заняття проводив спеціаліст з організації громад Кайо Зборілом, який працює у Національному Демократичному Інституті у Кишеневі, Молдова.  Тренінг організований  ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» за сприянням Інституту соціального менеджменту  і в ньому прийняли участь активісти громадського руху, члени громадських організацій, бібліотечні працівники.

Тематика  тренінгу:

1.     Як організувати громаду на вирішення своїх проблем.

2.     Як налагодити конструктивну співпрацю з представниками влади.

3.     Як не залишитися байдужими до проблем громади.

неділя, 8 грудня 2013 р.

Реформування місцевого самоврядування




 
04 грудня 2013 року за участю керівників структурних підрозділів районної державної адміністрації, заступника голови Маловисківської районної ради, заступника міського голови та Мануйлівського, Злинського, Олександрівського, Оникіївського сільських голів в приміщенні Маловисківської центральної районної бібліотеки відбулося засідання „круглого столу” з метою обговорення реалізації завдань Президента України щодо реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
Розпочинаючи засідання керівник апарату районної державної адміністрації Анна Гончарова наголосила на важливості проведення подібних заходів на постійній основі оскільки вдосконалення існуючої системи самоврядування та підвищення її ефективності, боротьба з корупцією в місцевих і регіональних органах влади - одне з ключових завдань Президента України. Глава держави Віктор Янукович перший, хто взявся за реформу місцевого самоврядування. Проект Концепції реформування відповідає світовим стандартам місцевого самоврядування – відзначила керівник апарату райдержадміністрації.
Провідну роль в обговоренні даного питання відіграв заступник голови районної ради Леонід Жовтило, який в свою чергу, акцентував увагу присутніх на конкретних положеннях Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, зокрема тих, що стосуються розподілу та перерозподілу функціональних повноважень в органах влади, оптимізації територіального устрою в країні та виокремив можливий ряд проблем впровадження даної Концепції в Україні та в районі зокрема.
 
Після змістовного виступу Леоніда Жовтила учасники круглого столу переглянули цикл тематичних відеоматеріалів підготованих швейцарсько – українським проектом підтримки децентралізації в Україні „DESPRO” та обговорили їх у жвавій дискусії проводячи паралелі побудови державної влади в Україні з досвідом зарубіжних країн.
На завершення засідання „круглого столу” було організовано невеличку відео – конференцію, у якій в режимі он-лайн взяв участь голова Борівської районної ради Харківської області Євген Жук, що приєднався до обговорення щодо реалізації завдань Президента України в частині реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні та висловив власну думку щодо позитивних результатів впровадження вищезазначеної Концепції реформування місцевого самоврядування.
Підводячи підсумок засідання круглого столу керівник апарату Анна Гончарова зазначила, що головним пріоритетом політики Президента України у реформі місцевого самоврядування є децентралізація влади, усунення надмірної концентрації і дублювання владних повноважень. Позиція Глави держави однозначна – реформування системи місцевого самоврядування в Україні – один з головних інструментів подальшої євроінтеграції.

Вони навчають нас жити

3 грудня щорічно відзначається Міжнародний день інвалідів. Ініціатором проведення цього символічного свята стала Організація Обєднаних Націй. По всій країні проходять заходи, метою яких є інформувати суспільство в напрямку підтримки людей з обмеженими фізичними можливостями.
В районній бібліотеці було проведено Бесіду -діалог "Вони навчають нас жити".
Тема не залишила байдужими нікого з присутніх і кожен доповнив виступи завідуючої відділом обслуговування Ольги Кудрі та відповідального секретаря районної громадської організації ветеранів Євдокії Мамедової, своїми розповідями.
 

середа, 4 грудня 2013 р.

«16 днів проти насильства»


З 25 листопада  в Україні розпочалася щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».  В рамках акції працівники районної бібліотеки підготували Тренінг-диспут «Ми звільнимо світ від насильства»            

І як  не раз переконувалися працівники  районної  бібліотеки плідна співпраця  різних установ і організацій в проведенні заходів завжди дає кращий результат.  Тому і цього разу в бібліотеці зібралися, щоб поспілкуватися з учнями 11 класу Маловисківської гімназії на таку важку але дуже важливу тему як протидія насиллю,   начальник  районного управління юстиції Ракул В.І., начальник відділу соціального захисту сімї Кириленко В.К., методист районного методичного кабінету районного відділу освіти Привалова Л.В.

     Насильство – це дії над однією людиною або кількома людьми, що чиняться усвідомлено, цілеспрямовано, заподіюють шкоду ( фізичну, моральну, матеріальну), порушуються права та свободи людини.

У засобах масової інформації все частіше з’являються новини про нестерпну жорстокість, носіями або жертвами якої є неповнолітні діти.

              Українське суспільство переживає не найкращі часи : насильство в родині, нерівність, підвищена агресивність підлітків, вживання наркотиків, алкоголю, розкута сексуальна поведінка дітей та підлітків. Усе це знаходить своє вираження в поведінці та в стосунках між дітьми та між дітьми та дорослими.

Про це й вели розмову  всі присутні на заході.  

 
Працівники районної бібліотеки Олександр Василевський та Оксана Діденко  провели для юнаків і дівчат декілька тренінгових вправ, які продемонстрували що всі ми несхожі один на одного і, щоб мирно співіснувати, нам треба миритися з цим розмаїттям і вирішувати всі питання мирним шляхом.

Як розуміють проблему насилля діти  можна було побачити на виставці малюнків учнів шкіл району «Насилля очима дітей».



середа, 27 листопада 2013 р.

Нарада бібліотечних працівників


26.11.2013р. на базі Маловисківської районної бібліотеки  відбулася нарада  бібліотечних працівників району на тему «Актуальні аспекти планування роботи бібліотек на 2014 рік та підготовка до державної звітності за 2013 рік».

На нараді розглядалися  актуальні питання роботи бібліотек району:

- Основні напрямки просвітницької, інформаційної роботи  бібліотек району

- Планування роботи на 2014 рік.

- Підготовка до звітності за 2013 рік, аналіз планових показників бібліотечної роботи по бібліотеках

Розпочала нараду з головних напрямків діяльності з питань обслуговування населення бібліотечними ресурсами директор Маловисківської районної бібліотеки Малашенко Т.В.

 
 




З методичними порадами та консультаціями щодо планування та звітності виступили:


-         завідуюча дитячим відділенням Лобода І.Ф. , яка  ознайомила зі змінами  у  порядку оформленні звітів, а також надала  рекомендації з планування  роботи з дітьми.


-         Методист Івандюк .О.А.  ознайомила   працівників бібліотек   з календарем  знаменних і пам’ятних дат на 2014 рік,  розповіла про ряд  цікавих заходів такі як «Бібліофреш», «Бібліошопінг», які можна використовувати  в  своїй роботі.

-         Бібліотекар відділу комплектування Скрипник Л.Ю. проінформувала про графік переобліків на наступний рік та здійснення передплати періодичних видань на 2014рік.


Бібліотекарям був  наданий   графік здачі звітів та  перелік матеріалів,  які  вони повинні подати   під час  річного звіту

пʼятниця, 22 листопада 2013 р.

Звязок поколінь. 1933-2013

Ще один рік відділяє нас від тих страшних часів коли діти вмирали на очах посивілих від горя батьків, коли вмирали батьки . У цих мирних і трудолюбивих українських селян не було виходу. Оточені кордонами смерті,позбавлені їжі, вони помирали важко і мученицьки.
Продовжуючи традиції зв’язку поколінь та вшановуючи пам'ять про невинно загиблих в роки Голодомору, в Маловисківській районній бібліотеці, пройшла зустріч «Допоки пам'ять в серці не згасає. Зв'язок поколінь 1933 – 2013» . В читальному залі зібралися учні 10 класу Маловисківської ЗШ № 3 разом з учителем Лойтрою Л.І., спеціалісти районного відділу освіти, пенсіонери разом з відповідальним секретарем районної організації ветеранів Є.Мамедовою,працівники районної бібліотеки та небайдужі жителі нашого міста.
Крім того за допомогою відео інтернет-звязку до присутніх в районній бібліотеці приєдналися вчителі, учні, жителі села Оникієво на чолі з головою сільської ради І.Воєводою.
Вступним словом розпочав захід заступник голови районної ради Леонід Жовтило а продовжили розповідями про голодомор на Україні,а також на території Маловисківського району завідуюча відділом обслуговування районної бібліотеки Ольга Кудря та учениця ЗШ № 3 МашаЧепіга. Про заходи, які проходять в Оникієво та про пошукову роботу, яку проводять учні школи розповіла вчитель Людмила Прилипко.
Нікого не залишив байдужим документальний фільм «Великий голод», після перегляду якого важко було говорити і дорослим і підліткам.
Своїми спогадами та думками поділилися жителі міста Іван Чоповський та Ольга Тупчій.
На закінчення Леонід Жовтило сказав, що нам завжди бракуватиме тих землеробів і робітників, політиків і поетів, учених і письменників, інженерів і учителів, геніїв, які залишилися лежати навічно в цій чорній від скорботи українській землі, але ми завжди пам’ятатимемо про них. Наша скорбота і пам’ять повинні стати запорукою нашої єдності і нашою пересторогою нелюдам.

пʼятниця, 8 листопада 2013 р.

Національні меншини України


По всій  Кіровоградській області зараз проходять заходи   по реалізації державної політики щодо зміцнення міжнаціональної злагоди та порозуміння, задоволення культурних та освітніх потреб національних меншин.

Адже як неодноразово наголошував Президент України Віктор Янукович «Дотримання принципів терпимості до чужого способу життя, звичаїв, вірувань є умовою стабільності та єдності усієї громади»

 Конфлікти, які виникають на ґрунті національної чи релігійної нетерпимості є найбільш руйнівними, масштабними та небезпечними. 




 6 листопада в Маловисківській районній бібліотеці   було проведено Інформаційно-пізнавальну годину «Національні меншини  України»,  на якій працівники бібліотеки  познайомили з  національними меншинами, які проживають на території Кіровоградської області і нашого району. Присутні на заході жителі нашого міста, слухачі Вищої народної школи, молодь мали змогу за допомогою відео презентації  познайомитися  з історією та культурою цих націй.
Розпочали зустріч піснею учасники Народного театру малих форм районного будинку культури

 Цікавим гостем цієї зустрічі стала директор музею історії села Злинки, автор книги «Злинка: від витоків до сьогодення»   Голованова Ольга Володимирівна.

Розповідь Ольги Володимирівни була для всіх присутніх дуже цікава і пізнавальна.  З її розповіді дізналися про багато нових історичних фактів поселення, розвитку села, духовну самобутність та культуру жителів села Злинки. Розповідь доповнювали фото та відео матеріали.

Перед  аудиторією, яка була присутня в читальному залі бібліотеки виступили начальник відділу культури та туризму Левченко Л.А. та директор районної бібліотеки Малашенко Т.В.

четвер, 7 листопада 2013 р.

Конкурс читців


 В районній бібліотеці проводено районний етап обласного конкурсу читців „До висот Шевченкового слова”, присвяченого 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка, яке буде відзначатися в наступному році.  
В конкурсі прийняли участь 12 читців різного віку та з різних населених пунктів нашого району. Всі учасники конкурсу добре підготувалися та представляли на суд журі  різні твори Тараса Шевченка, твори місцевих авторів а також власні твори.

Журі відзначило всіх учасників за високу майстерність та творчий підхід.
Серед них було вибрано 5найкращих – учениця школи-інтернат Плужна Жанна,керівник театру малих форм районного будинку культури Жердій Євген, учень Злинської ЗОШ Курочкін Ігор, учениця Маловисківської гімназії Данілова Катерина та учениця Олександрівської ЗШ Чернега Валерія



 
 

 

неділя, 27 жовтня 2013 р.

Вітаємо наших друзів і партнерів з перемогою!

Натхненним і продуктивним видався минулий тиждень для колективу Маловисківської дитячої школи мистецтв. Дев’ять дипломів і подяк засвідчують високий творчий потенціал викладачів та учнів школи.

 
Наш славетний співвітчизник, Герой України, народний артист України та СРСР Дмитро Гнатюк нагородив ученицю 8 класу вокального –хорового мистецтва Волошину Аліну дипломом Міжнародного дитячого та юнацького фестивалю-конкурсу «Духовні джерела» у номінації «академічний спів», та спеціальними дипломами викладачів Маловисківської дитячої школи мистецтв Міценко О.О. і Данілову М.Г.
Виступ оркестру народних інструментів Маловисківської дитячої школи мистецтв (викладач Тітова Л.Л.) на сцені смт Долинки, Кіровоградської області, змусив піднятися зал.
Шостий відкритий фестиваль-конкурс авторської музики і поезії «Долинський листопад» (голова журі відомий композитор і виконавець О.Бернадський), до якого приїздять учасники з Києва, Кривого Рогу, Кіровограда, гостинно зустрів маловищан. В номінації «автор музики та виконавець» наші музиканти вибороли всі три почесні місця (директор Маловисківської дитячої школи мистецтв Петро Лойтра – І місце, викладач дитячої школи мистецтв Валентина Мельник - ІІ місце, викладач дитячої школи мистецтв Петро Шамкий – ІІІ місце). В номінації «виконавець авторської музики» - Ірина Ігнатьєва отримала Диплом І ступеня, а вокальне тріо Маловисківської дитячої школи мистецтв – Диплом ІІІ ступеня. З гордістю Малу Виску можна назвати перлиною авторського мистецтва, адже серед сорока виконавців такий результат багатого вартий.

четвер, 17 жовтня 2013 р.

Районний етап конкурсу читців


З 2 вересня розпочався обласний конкурс на краще читання творів Тараса Шевченка „До висот Шевченкового слова”, присвячений  200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка.

Метою конкурсу є популяризація творчості Тараса Шевченка та виявлення талановитих авторів, у тому числі, дітей.

Районний етап Конкурсу «До висот Шевченкового слова» проводиться  в районній бібліотеці  5 листопада, де буде  визначено одного переможця на рівні району, який буде представляти наш район у другому обласному етапі .

Підведення підсумків та нагородження переможців обласного конкурсу відбудеться в березні 2014 року в Кіровоградському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. М.Л. Кропивницького.

Кожен, незалежно від віку, може взяти участь у конкурсі читців у таких номінаціях:

  • твір Т.Г. Шевченка,
  • твір патріотичної тематики,
  • твір місцевого автора.

Запрошуємо всіх бажаючих до участі у конкурсі!  Заявки для участі  подати до районної бібліотеки до 1 листопада 2013 року.

вівторок, 8 жовтня 2013 р.

90-річчя Маловисківського району

В Малій Висці відбулися урочистості і святковий ярмарок з нагоди відзначення 90-річчя з часу утворення Маловисківського району.




 
…Уже з 8-ї ранку на стадіоні райцентру вирував ярмарок сільгосппродукції, яку представили як фермери, так і приватні підприємці, а також майстри декоративно-ужиткового мистецтва, якими багата Маловисківщина.Тут же діяли виставка “Маловисківщина очима художників” та виставка історії району, проходили майстер-класи та відбувалися інтерактивні ігри для дітей.
Одночасно з ярмарковими приємними клопотами бажаючі могли подивитися, як на імпровізованій сцені просто на футбольному полі проходив фестиваль української пісні “Співуча Вись”.
 
Але, кульмінаційним епізодом свята стала, напевне, хода з величезним рушником дружби, який складався з двометрових рушників, вишитих на кожній території.


Представники цих територій, керівники і колективи організацій та установ району разом з керівниками райдержадміністрації та районної ради, учасниками танцювальних дитячих колективів та з духовим оркестром військових з обласного центру колоною з вулиці Жовтневої зайшли на стадіон. Це було дійсно вражаюче і водночас бентежне дійство!..

Пам'яті видатного земляка

Година пам”яті по Володимиру Бровченку пройшла в Маловисківській ДШМ на 40-й день після його відходу у вічність. Згадати поета-земляка, пошанувати його спогадами, читанням віршів та виконанням пісень, прийшли члени районного літературно-мистецького об”єднання “Степова криниця”, учні третьої міської школи, де свого часу ще школярем у літстудії “Світанок” В.Я.Бровченко писав перші вірші, заступник директора школи Н.Г.Жолтікова, вчителі цієї школи, шанувальники творчості письменника.
Година пам”яті, яку вела член літоб”єднання методист районного будинку дитячої та юнацької творчості Любов Богодвид, розпочалася з хвилини мовчання. Далі слово про В.Я.Бровченка сказав голова літоб”єднання “Степова криниця” Володимир Тільнов. Після цього учні третьої школи почитали вірші поета, а далі прозвучали пісні, написані у співпраці з братом П.Я.Бровченком.
Своїми спогадами про творчу дружбу з майстром слова і значення його творчості для земляків поділилися вчитель української мови і літератури ЗШ №3 Л.П.Давидова, поетеси С.Д.Дворнік і С.Г.Шевченко, бібліотекар районної бібліотеки А.М.Чеботарьова (разом зі своєю колегою О.М.Діденко вони підготували виставку книг В.Я.Бровченка).
 
Згадав брата і Павло Якович Бровченко, подякувавши землякам за улаштування години пам”яті і шану до творчості поета-земляка.
Вл.інф.
Фото Михайла ФЕДОРОВА

субота, 28 вересня 2013 р.

На Ярмарку 2013


Ще одним здобутком Маловисківської районної бібліотеки стало запрошення її представників – директора  Тетяни Малашенко та завідуючої відділом обслуговування Ольги Кудрі на третій ярмарок бібліотечних інновацій «Сучасна біліотека: РУХАЄМОСЬ ВПЕРЕД», який проходив у Києві 24-25 вересня 2013 року і організований Програмою «Бібліоміст» спільно з Міністерством культури України, Національною парламентською бібліотекою України (НПБУ) та Українською бібліотечною асоціацією (УБА).  


Основною темою цьогорічної події було віднайдення шляхів забезпечення стійкого розвитку бібліотечної галузі та подальшого впровадження нових послуг у бібліотечних закладах різного рівня.

Ярмарок урочисто відкрив міністр культури України Леонід Новохатько, який зазначив:

«Сьогодні ми обмінюємося не просто словами, ідеями — сьогодні ми ділимось досвідом і справами, як говорить англійське прислів’я: «Гарний початок — половина успіху». Я переконаний, що бібліотекарі повинні бути духовним двигуном України. І ця думка зводиться до одного слова — ініціатива. І проголосивши це слово, нам залишається впроваджувати його у життя».


Посол США в Україні Джеффрі Р. говорив про те, що їхні бібліотеки в свій час стали нарізним каменем демократії країни.

Директор програми «Бібліоміст» Матей Новак побажав усім учасникам ярмарку дискомфорту, адже саме відчуваючи і знаходячись в «екстра» ситуації людина прагне до ліквідації неспокою, концентруючи і мобілізуючи усі свої сили.

Шеф-редактор 5-го каналу Володимир Мжельський наголошував що необхідно ламати стереотипи «Бібліотека - хатинка для читання», а переходити до поняття нової сучасної бібліотеки з якісно іншими поглядами, яка має вплив на місцевих жителів, - вплив, що поступово зростає.

Крім того програма ярмарку включала:

- тематичні секції;
- ток-шоу про розвиток бібліотечної галузі за участю гостей з країн Європейського Союзу та Америки;
- майстер-класи, виступи експертів;
- конкурс на найкращий постер з рекламою бібліотечних послуг;
- фестиваль бібліотечного відео та багато іншого.

Відвідування таких заходів, на нашу думку, дуже корисні для всіх учасників, так як  кожен має можливість отримати нові знання, досвід, сучасну інформацію, дізнатися багато корисного та в подальшому використовувати для покращення своєї роботи.

вівторок, 17 вересня 2013 р.

Програма "Простір ідей" про нашу бібліотеку

1 вересня 2013 року на 5 каналі українського телебачення вийшла в ефір програма "Простір ідей", зйомки якої проходили в Маловисківській районній бібліотеці.
 

Перейменування вулиць: за чи проти?


“Круглий стіл” на тему “Перейменування вулиць міста: минуле-сьогодення-майбутнє” зібрав в читальному залі районної бібліотеки небайдужих жителів нашого міста. Питання викликало жваве обговорення. Звучали обгрунтовані думки і  "за" і "проти" перейменування.

 

вівторок, 3 вересня 2013 р.

Місце призначення — сучасна бібліотека


Місце призначення — сучасна бібліотека

12 куточків України, 12 книгозбірень, 12 відомих українців, здатних на авантюри заради популяризації культури, — редактор єдиного вітчизняного телепроекту про бібліотеки ділиться враженнями від знімального процесу


22 липня, 2013 - 11:02

 

 «Бібліотеки? Кому це може бути цікаво?» — так зазвичай реагували ті, кого ми запрошували до участі в проекті «Простір ідей» на «5 каналі». Так спочатку відреагувала і я. Востаннє я була в бібліотеці п’ять років тому, коли була ще студенткою. І мене, правду кажучи, до бібліотек з їхньою складною системою видачі книжок не тягнуло, бо, на щастя книголюбів, книжки в Україні стали доступнішими завдяки Інтернету. Але ініціатор цього проекту — програма «Бібліоміст» — одразу попередив: сучасні бібліотеки вас здивують. Власне, тому й назвали проект «Простір ідей», бо ж його мета — спростувати поширені стереотипи про бібліотеки і показати українцям, що зовсім поруч є місця, де безкоштовно можна знайти будь-яку інформацію, поспілкуватися, повчитися і просто з користю провести час.

Телевізійники, яким доводиться мати справу зі спонсорами, знають, що донор за вкладені кошти вимагає певної своєї присутності в проекті — згадувань ведучими, героями, якщо не вставки окремих рекламних роликів. Але, виявилося, існує й інший — «зелений» рівень меценатства і спонсорства. Програма «Бібліоміст» була зініційована Фондом Білла і Мелінди Гейтс не задля піару, а з метою «подолання цифрової нерівності у Чилі, Мексиці, Ботсвані, Литві, Латвії, Румунії, Україні, Польщі, Болгарії, В’єтнамі та Молдові». До програми в Україні долучилися також Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів в Україні (IREX), Українська бібліотечна асоціація, корпорація Microsoft і Міністерство культури і туризму України. Показово, що лише в Україні ця програма, яка має бути реалізована до 2014 року і в рамках якої вже було підтримано понад 1600 вітчизняних бібліотек, підсумувала свою діяльність окремим телепроектом.

До зйомок кожного нового випуску вирішили запрошувати відомих українців, які і мали розповісти глядачам про особливості дванадцяти унікальних українських книгозбірень. Не буду озвучувати імена тих, хто відмовився від зйомок через «нецікавість і неактуальність теми», назву тих, хто не просто погодився, але й працював з нами в часто непростих умовах, а це — Анжеліка Рудницька, Мирослав Кувалдін, Олег Пінчук, Сашко Лірник, Сергій Архипчук, Павло Табаков, Максим Кідрук, Лариса Руснак, Сашко Ярмола, Дмитро Капранов, Едуард «Діля» Приступа і Каша Сальцова.

Обирати унікальну бібліотеку в певному регіоні допомагали експерти з «Бібліомосту». Врешті, географія наших зйомок вийшла досить різноманітною: Перевальськ на Луганщині, Бар і Могилів-Подільський на Вінниччині, Бердичів на Житомирщині, Тернопіль, Керч і Феодосія в Криму, Миколаїв, Виноградів на Закарпатті, Городенка на Івано-Франківщині, Дніпродзержинськ на Дніпропетровщині і Мала Виска на Кіровоградщині. До цього переліку додалося ще кілька сільських бібліотек-філій.

Зйомки щоразу починалися із виписування читацького квитка для героя програми, потім переходили в детальну екскурсію бібліотекою і «випробовування» гостем на собі всіх бібліотечних цікавинок. Для бібліотек, які було відібрано для зйомок, приїзд знімальної групи був, безперечно, святом. І бібліотекарям хотілося показати нам усе те найкраще і найпрогресивніше, чого їм вдалося досягти.

Підсумовуючи побачене, варто сказати, що кожна із цих книгозбірень завдяки перемозі в конкурсах програми «Бібліоміст» має сьогодні оснащений комп’ютерами, сканерами, принтерами, фотоапаратами Інтернет-центр, в якому діють безкоштовні курси комп’ютерної грамотності для всіх верств населення. Друга особливість цих бібліотек — усі вони за останні роки навчилися готувати грантові заявки і здобувати кошти на потреби своїх бібліотечних систем, а іноді й усієї громади. «Щоб бібліотека була цікавою для людей, щоб читачі могли сюди прийти і щось корисне для себе отримати, ми повинні йти в ногу з часом, — говорить Наталя ГОЛОВЕНКО, директор Могилів-Подільської центральної районної бібліотеки. — А вимоги часу — це комп’ютеризація і впровадження нових технологій. Функції бібліотеки змінилися, адже нині це передусім інформаційний центр. Сучасний бібліотекар повинен вміти дати фахову пораду, навчити читача, організувати його дозвілля».

У кожній із цих бібліотек була ще й своя родзинка. У Барській районній бібліотеці влаштовують тренінги для сільських голів із написання грантових заявок (завдяки цьому на різноманітні потреби району вже отримано близько одного мільйона гривень). У Феодосійській центральній дитячій бібліотеці для популяризації читання й обслуговування літніх читачів вигадали дивовижний БібліоМот. У Керченській центральній міській бібліотеці імені В. Бєлінського діє клуб англійської мови та влаштовують заняття з йоги. У Городенці районна бібліотека разом із церквою організували клуб «Ти не одна», де самотні матері отримують консультації спеціалістів, а також знаходять роботу та одержують матеріальну допомогу.

«Роль бібліотеки в нашому місті дуже велика, — розповів «Простору ідей» декан Городенківського деканату УГКЦ Ігор ЛЕВИЦЬКИЙ. — Сюди приходять люди, які, можливо, — поза конфесією чи взагалі не сповідують ніякої релігії, — але вони приходять до бібліотеки, де ми, як і в церкві, можемо для них робити добро». Бібліотека села Мала Копаня на Виноградівщині теж співпрацює із церквою: спільними зусиллями вони влаштовують у сільському храмі перегляди християнських фільмів. У Тернопільській дитячій бібліотеці запровадили розвивальні заняття для дітей трьох вікових груп. У Дніпродзержинській центральній міській книгозбірні імені Т. Шевченка збираються на заняття місцеві садівники і діє клуб інтелектуального кіно. У Виноградівській центральній районній бібліотеці навчають майбутніх працівників туристичної галузі готувати рекламні буклети про їхнє місто і знімати відеоролики. У Маловисківській районній бібліотеці імені Лесі Українки організовують екоакції і засідання форум-театру для молоді. І незабутньою стала бібліотека маленького села Карпати на Луганщині, до якої ми несподівано потрапили з письменником Дмитром Капрановим: уявіть собі село з 700 мешканцями і бібліотекою, яка розмістилася в одній із квартир двоповерхового житлового будинку. Нині до цієї книгозбірні з’їжджаються з усіх навколишніх сіл члени літературного об’єднання «Натхнення», і тут же можна скористатися двома комп’ютерами з Інтернетом і скайпом. Завідувач бібліотеки Таїсія ЛЯШЕНКО, яка працює тут з 1969 року, аж розплакалася, коли побачила Дмитра Капранова наживо, а не в телевізорі. Бібліотекар називає комп’ютери дивом і шкодує, що так довго працювала без них.

Нині найбільше задоволення нашій знімальній групі приносить читання бібліотечних форумів. Звісно, бібліотекарі всієї України дивляться «Простір ідей», обговорюють побачене, запитують, радять, запозичують. І, звичайно, тепер ні ми, ні герої наших програм, ні ті, хто переглядає звіти про наші бібліомандрівки щонеділі о 9:10 на «5 каналі», не сприймають бібліотеки як місце для зберігання книжок зі складною бюрократичною системою доступу до них. «Я побачив, як повернули життя в таке забуте і досить дивне поняття, як бібліотека, — поділився враженнями один із героїв «Простору ідей», музикант Мирослав Кувалдін. — Усім здається, що це щось таке архаїчне, нецікаве. А от я зрозумів, що тут кипить життя». Інший наш герой — казкар Сашко Лірник, розповів, що кожне своє знайомство з новою країною він починає саме з бібліотек. Тепер я знаю, що такого самого правила слід дотримуватися і в кожному з населених пунктів України.

Тетяна ТЕРЕН, «5 канал»

Ярмарок бібліотечних інновацій

У Вінниці у експоцентрі Вінницької торгово-промислової палати пройшов Міжрегіональний ярмарок «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє», організований програмою "Бібліоміст". Ярмарок проводиться з метою популяризації ресурсів і проектів, які бібліотеки України впроваджують у співпраці з державними закладами, службами та громадськими організаціями, а також пошуку моделей розвитку бібліотек. Наша районна бібліотека, одна з 5 районів області представляла Кіровоградщину на цьому ярмарку. 25 експозиції унікальних бібліотечних проектів були підготовлені бібліотечними працівниками з Вінницької, Київської, Житомирської, Кіровоградської та Черкаської областей. Маловисківська районна бібліотека презентувала проект «Податкова звітність без кордонів», який розпочав діяти в нашому районі з квітня цього року і ставить за мету спільно з Об’єднаною державною податковою інспекцією (ОДПІ) в Маловисківському районі провести рекламно – роз’яснювальну роботу серед підприємців району, фізичних та юридичних осіб по впровадженню електронного підпису та електронної здачі податкової звітності, а також розширити коло послуг, які надаються бібліотекою . Це спільний проект районної бібліотеки, районної ради та об’єднаної державної податкової інспекції і ініціатором проекту виступив заступник голови районної ради Леонід Жовтило. Інноваційність проекту полягає в використанні бібліотек підприємцями району для подання електронної податкової звітності та отримання зворотної інформації від органів податкової інспекції, що в свою чергу сприятиме підвищенню ефективності роботи органів податкової інспекції, поліпшенню якості обслуговування платників податків, розвитку та впровадженню сучасних технологій.


Завдяки підтримки нашої влади, яка виділила кошти на виготовлення різноманітної інформаційної та рекламної друкованої продукції а також креативності та працелюбства бібліотечні працівники нашої бібліотеки змогли підготовити гарну та гідну експозицію. Захищали честь району на ярмарку директор районної бібліотеки Тетяна Малашенко та завідуюча відділом обслуговування Ольга Кудря. Електронне урядування сьогодні дуже актуальне, тому і проект нашої бібліотеки відзначався учасниками ярмарку як потрібний і довготривалий. Проект був відзначений і директором програми «Бібліоміст» Матеєм Новаком.

Кожен учасник ярмарку, а серед них були бібліотекарі, читачі, представники влади, НУО, ЗМІ, ВНЗ та бізнесу долучився до формування спільного плану дій для довгострокової підтримки досягнень бібліотек на шляху до модернізації.
Програма ярмарку включала роботу експозиції інноваційних бібліотечних проектів та конференцію в форматі «пошук майбутнього».
Бібліотечні працівники спільно шукають відповіді на важливі питання життєдіяльності українських бібліотек, впровадження інновацій та обміну досвідом для забезпечення інформаційних потреб громадян і ресурсів для розвитку місцевих громад.

вівторок, 16 липня 2013 р.

День родини

На виконання нових соціальних ініціатив Президента України, з метою популяризації та підтримки родин, які виховують дітей – сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування 12 липня 2013 року у Маловисківській районній бібліотеці за участі заступника голови районної державної адміністрації Бровченко Л.В. та спеціалістів районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та Служби у справах дітей районної державної адміністрації відбувся фестиваль прийомних сімей «День родини», на який було запрошено батьків та дітей з прийомних та опікунських сімей з м. Мала Виска.

Під час проведення заходу в залі панувала тепла, радісна і дружня атмосфера. Діти з прийомних сімей представили гостям свої творчі доробки: малюнки, вишивки, аплікації, виконували пісні та декламували вірші відомих українських поетів. Спеціалістами районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено ряд пізнавально-розважальних ігор, що сприяють формуванню необхідних у житті людських якостей, зокрема чуйності, справедливості, співчуття та доброти.
Звертаючись до всіх присутніх заступник голови районної державної адміністрації Бровченко Л.В. зазначила, що обов’язок органів державної влади, як на державному так і на місцевому рівнях – забезпечити реалізацію права кожної дитини, в тому числі з особливими потребами на виховання у сімейному колі та надання підтримки таким сім’ям і реалізація нових соціальних ініціатив Президента України прямий тому доказ.
По закінченню фестивалю всі діти отримали заохочувальні дипломи та пам’ятні подарунки.